| Total Block: | 3 Towers |
| Permit: | 2023 Yr. |
| Developer: | Wheelock |
| Management Company: | Miami Quay Property Management Company Limited |
| Total Unit: | 648 units |
| School Zone: | Pri: 34 Sec: Kowloon City District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Miami Quay
|
Flat C, 30/F, Tower 3
2026-05-14 Land Registry |
443ft² |
HKD$11.11 M
@
$25,079
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat H, 30/F, Tower 3
2026-05-14 Land Registry |
315ft² |
HKD$10.94 M
@
$34,743
|
+ 45.1% |
|
Miami Quay
|
Flat C, 22/F, Tower 3
2026-05-13 Land Registry |
443ft² |
HKD$10.85 M
@
$24,483
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat A, 20/F, Tower 3
2026-05-13 Land Registry |
620ft² |
HKD$15.27 M
@
$24,631
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat D, 20/F, Tower 1
2026-05-13 Land Registry |
318ft² |
HKD$7.13 M
@
$22,431
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat C, 16/F, Tower 2
2026-05-13 Land Registry |
463ft² |
HKD$10.26 M
@
$22,156
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat C, 15/F, Tower 2
2026-05-13 Land Registry |
463ft² |
HKD$10.23 M
@
$22,089
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat H, 22/F, Tower 3
2026-05-13 Land Registry |
315ft² |
HKD$7.36 M
@
$23,378
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat J, 29/F, Tower 3
2026-05-13 Land Registry |
317ft² |
HKD$8.1 M
@
$25,539
|
- |
|
Miami Quay
|
Flat D, 19/F, Tower 1
2026-05-13 Land Registry |
318ft² |
HKD$7.11 M
@
$22,365
|
- |