TaiKoo Shing, Flat H, 27/F, Foong Shan

Taikoo Shing Taikoo Wan Road

Unit Information

State:
Kao Shan Terrace
Block:
Foong Shan
Gross area:
Gross 629ft²
Saleable area:
530ft²
Bedroom:
2 Rooms
Transactions:
4

Records

2026-05-15

Sold Price
HKD$2 M
Building Unit Price
$3,180
Unit Price
$3,774
Transaction Format
Land Registry
Loss
-50%
Prev Date
2026-05-15

2026-05-15

Sold Price
HKD$4 M
Building Unit Price
$6,359
Unit Price
$7,547
Transaction Format
Land Registry
Profit
+100%
Prev Date
2018-04-03

2018-04-03

Sold Price
HKD$2 M
Building Unit Price
$3,180
Unit Price
$3,774
Transaction Format
Land Registry
Loss
-69.5%
Prev Date
2011-04-29

2018-04-03

Sold Price
HKD$2 M
Building Unit Price
$3,180
Unit Price
$3,774
Transaction Format
Land Registry