Hay Wah Building, Flat 5, 21/F, Block A

Wan Chai Nos.72-86 Lockhart Road/ Nos.71-85 Hennessy Road

Unit Information

Block:
Block A
Gross area:
Gross 601ft²
Saleable area:
492ft²
Bedroom:
3 Rooms
Transactions:
3

Records

2026-03-27

Sold Price
HKD$7.3 M
Building Unit Price
$12,146
Unit Price
$14,837
Transaction Format
Land Registry
Profit
+5.8%
Prev Date
2025-10-24

2025-10-24

Sold Price
HKD$6.9 M
Building Unit Price
$11,481
Unit Price
$14,024
Transaction Format
Land Registry
Loss
-13.8%
Prev Date
2018-01-03

2018-01-03

Sold Price
HKD$8 M
Building Unit Price
$13,311
Unit Price
$16,260
Transaction Format
Land Registry
Profit
+31.1%
Prev Date
2012-10-29